PIESNE SPOD SALATINA - Prešporok a Folklórny súbor Liptov
search
  • legend
  • legend
  • legend
  • PIESNE SPOD SALATINA - Prešporok a Folklórny súbor Liptov

PIESNE SPOD SALATINA - Prešporok a Folklórny súbor Liptov

6,33 €
S DPH

Folklórny súbor Liptov a folková skupina Prešporok prichádzajú so spoločným dielom na pomedzí folku a folklóru.Inšpiráciou im boli ľudové piesne z Liptovských Sliačov.

2 x Zvukový formát: CD Audio
Množstvo
Skladom

 

Vaše osobné údaje sú chránené

  Doprava zadarmo pri objednávke nad 49 € v rámci Slovenska

Prosím, nepoužívajte platbu na dobierku pri produktoch na stiahnutie.

 

Zakúpený tovar môžete vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu

  1 — Hory, doly, Intro 1:36
  2 — Máj zelený 1:54
  3 — Zlatá brána 2:10 
  4 — Pekná je tá hora 2:33
  5 — Čia je bursa 2:40
  6 — Zahrajte mi muzikanti 2:57
  7 — Tí sliačanskí chlapci 2:25
  8 — A tam dolu pri mestečku 3:27
  9 — Predali Janíka 2:42
10 — Veje vietor, veje 2:30
11 — Ružomberská kasáreň 1:14
12 — Keď ja pôjdem k dievčaťu švárnemu 2:31
13 — Už Turek ide 2:05
14 — Kolíbka deravá 2:47
15 — Betlehemská 3:56
16 — Veru len ideme 3:35
17 — Hory, doly, outro 3:56
Celkový čas 44:58
 
Výber piesní a ich dramaturgia: Kliment Ondrejka a Igor Littva 
Aranžovanie piesní: Kliment Ondrejka, Martin Lipták, Igor Littva a ostatní členovia Folklórneho súboru Liptov a Prešporku.
 
PREŠPOROK
Kliment Ondrejka: gitara, spev
František Petriska: spev, zobcová flauta, ústna harmonika, drumbľa,...
Juraj Chmelíček: elektrická gitara
Vladimír Mrázko: perkusie
 
LIPTOV
Martin Lipták: husle, viola
Lukáš Haluška: kontrabas
Michal Švento: viola (kontra)
Tomáš Brtko: viola (kontra) – Máj zelený, Čia je bursa, 
A tam dolu pri mestečku, Betlehemská
Igor Littva: fujara, koncovka, heligónka, píšťalka, gajdica
 
HOSTIA
Igor Baar: basová gitara – Keď ja pôjdem
Martin Brxa: plieskanie bičom
Ľudová hudba folklórneho súboru Ekonóm v zložení
Matúš Kyseľ: husle, Matej Vaník: viola, 
Tomáš Petráš: kontrabas – Kolíbka deravá
Tamás Belicza, HU: kontrabas – Pekna je ta hora, Outro
Zvukový záznam: Edo Mráz a LOFT studio a PAVLÍK RECORDS Tvrdošín. 
Mix a mastering: Igor Baar a Fero Petriska
Grafický dizajn: Eva Turčáková
© FS Liptov a Kliment Ondrejka 2017
 
Slová folklór a folk znejú veľmi podobne, no označujú rozdielne hudobné svety. Zatiaľ čo pomenovanie folklór označuje tradičné ľudové umenie, slovo folk označuje hudobný štýl pesničkárov, hudobníkov, ktorí si vedia pesničku vymyslieť a vedia ju aj originálne odprezentovať. Najčastejšie s gitarou, ktorá sa stala akýmsi ľudovým nástrojom moderného veku. Tu však prichádzame k príbuznosti týchto dvoch umeleckých svetov. Veď ľudové piesne niekedy pred stáročiami tiež musel zložiť nejaký pesničkár, ktorého meno však nepoznáme. V tých časoch hudobný doprovod buď nebol potrebný alebo ním boli husličky, gajdy či harmonika. A čo sa stane, keď sa folk spojí s folklórom? O to sme sa pokúsili v nasledujúcich pesničkách.
Igor Littva a ja sme k spolupráci mali silné predpoklady. Poznáme sa už od malička, veď sme bratranci a oboch nás to zavialo k hudbe. Naše stretnutie v tomto duchu asi muselo byť predurčené, akoby sa opakovala história naších otcov. Tí boli zošvagrení, keďže manželka Klimenta Ondrejku staršieho, Emília Littvová bola sestrou Igorovho otca Vojta Littvu, ktorý úspešne viedol sliačanský súbor i súbor Liptov. Spolupracovali na choreografiách a rôznych programoch. Mnohé z nich sa zachovali sfilmované v Slovenskej televízii. Obaja boli výborní tanečníci a v krátkej sekvencii sú zachytení v kultovom filme Rok na dedine. Igor prevzal otcovu štafetu vedúceho Liptova a darí sa mu výborne. Ja som sa odkotúľal od otcovho smeru trochu ďalej, ale predsa ma to k folklóru, i keď okľukou priviedlo. Pretože som v mladosti počúval dosť odlišnú hudbu, aj môj prístup k ľudovej piesni je iný. Čo ma však teší, ani Igor, ani muzikanti Liptova, Maťo, Lukáš či Mišo, nezatratili toto moje poňatie a výrazne dopomohli k výslednému tvaru. Budem sa tešiť spolu s nimi, ak sa nám podarí osloviť poslucháčov oboch žánrov a dostať prekrásne piesne aj tam, kde ich ešte nepočuli. 
Kliment Ondrejka
 
Za ľudovou kultúrou do Liptovských Sliačov siahalo veľa tvorcov, umelcov. Ľudová kultúra uvedenej obce je v regióne výraznejšia. Prekvapila veľakrát svojím bohatstvom aj v piesňovej oblasti. Bolo prirodzené, že sa toto bohatstvo snažil zaznamenať profesionálny etnograf, rodák z uvedenej obce Kliment Ondrejka, dlhoročný pracovník SAV, spoluzakladateľ Lúčnice, no tiež jeden z prvých tanečníkov vo folklórnom súbore Liptov v Ružomberku (1946). O tvár tohto súboru sa výrazne pričinil Vojtech Littva – švagor Klimenta Ondrejku. Aj táto ich spolupráca viedla k tomu, že Kliment Ondrejka obohatil niektoré piesne z Liptovských Sliačov svojím poetickým vkladom. 
Keď som počul piesne z Liptovských Sliačov spracované bratrancom, Klimentom Ondrejkom ml. pre folkovú skupinu Prešporok, nejako prirodzene, spontánne dozrievala vo mne myšlienka užšej spolupráce s týmto folkovým zoskupením. Z úcty k uznávanému etnografovi vznikol najskôr projekt spoločného koncertu Súkromnej základnej umeleckej školy ľudového tanca a hudby (bol som jej zriaďovateľom) a Prešporku, pod názvom Putovanie popri Váhu. Scenár pre školu pripravil Kliment Ondrejka st. netušiac, že raz bude obohatený o piesne spracované jeho synom. Projekt bol úspešný. Nebolo preto prekvapením, že sa hľadali ďalšie cesty pre spoluprácu. Prienik folklóru a folku sa, v danom momente, najvýraznejšie ponúkal, najmä v tých piesňach z Liptovských Sliačov, ktoré textovo dotvoril Kliment Ondrejka st. Keď sa touto myšlienkou nadchol aj vedúci ľudovej hudby FS Liptov – Martin Lipták, bolo len otázkou času, kedy vznikne spoločné dielo. 
Úspešná spolupráca švagrov, etnografa Klimenta Ondrejku a choreografa Vojtecha Littvu trvala viac ako päťdesiat rokov. Je pre mňa nesmiernou cťou, že sa podarilo túto spoluprácu generačne preniesť na folkového speváka Klimenta Ondrejku ml. a etnografa Igora Littvu. Bodaj by si táto muzika našla svojich obdivovateľov v čo najširšom spektre poslucháčov. Veď vychádza z kultúrneho bohatstva našich rodných, Liptovských Sliačov.
Ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek dielom prispeli k jeho nahratiu a vydaniu, najmä však Klimovi Ondrejkovi a Martinovi Liptákovi. 
Igor Littva
PA 0161-2-331

Vlastnosti

Počet audio kanálov
Stereo
Zvukový nosič
CD Audio

Konkrétne referencie

ean13
8586002481617

MP3 UKÁŽKY

Recenzie

Napíšte svoju recenziu

PIESNE SPOD SALATINA - Prešporok a Folklórny súbor Liptov

Folklórny súbor Liptov a folková skupina Prešporok prichádzajú so spoločným dielom na pomedzí folku a folklóru.Inšpiráciou im boli ľudové piesne z Liptovských Sliačov.

Napíšte svoju recenziu