Ide vojna, ide...
Zoznam účinkujúcich:
Michal Kubáň – 1.husle (2,3,4,5,6,7,9), zbory (11,13)
Matúš Záborský – 2.husle (2,3,4,5,6,7,9), spev (3), zbory (11,13)
Ján „Bábik“ Pavnica – viola (1,2,3,4,5,6,7,9,10,11,12,13)
Peter „Kozmo“ Korman – kontrabas (1,2,3,4,5,6,7,9,10,11,12,13)
Ľubomír Gašpar, a.h. – cimbal (1,3,6,8,9,10,11,12,13)
Daniel Herich, a.h. – husle (1,10)
Michal Bartánus, a.h. – perkusie (11,12,13)
Peter Palan – spev (3,9)
Martin Ferenčík – spev (3,9)
Radovan Filipko – spev (3,9)
Vladimíra Kováčová – spev (2,4,5,9,10,14), zbory (11,13)
Martina Pešková – spev (4,8,9,10,14), zbory (11,13)
Dominika Hollá – spev (4,5,9,10,14), zbory (11,13)
Katarína Hrnčiarová, a.h. – spev (6,12)
Rastislav Lalinský, a.h. – spev (7), zbory (11,13)
Hudobné úpravy : Michal Kubáň (1-14), Tomáš Gašpierik (6), Ľubomír Gašpar (1,6,11,12,13), Daniel Herich (1)
Dievčenská tanečná zložka FS Váh (10)
Nahrávanie realizované s Jaroslavom Stráňavským v music – master Slovakia.
MITRA : JÁNOVAČKA
MIkulášske TRAdičné zoskupenie je neorganizovaná skupina poväčšinou bývalých členov FS Váh s premenlivým obsadením. Toto CD bolo inšpirované prípravou programu na 30-te výročie súboru. „Soundtrack“ k niektorým číslam programu (bol odprezentovaný na jeseň roku 2009) a je jeho súčasťou.
V albume nájdete výhradne liptovské piesne, širšiemu poslucháčstvu skôr neznáme alebo známe pomenej. Zdrojom nám boli štyri platne albumu Liptova a taktiež vlastný výskum folklórneho súboru Váh.
Pri tomto albume však nebol zámer koncipovať ho ako oficiálne CD súboru, takže jedinými mantinelmi pri hudobných úpravách ostali vkus upravovateľov a snaha zachovať spevnú čistotu a štýlovosť. Predpokladáme, že výsledok vyvolá rozpaky medzi milovníkmi „autentiky“. Polemika „rýdzi folklór“ verzus jeho úpravy je iste v súčasnosti potrebná. Nechceme sa obhajovať tým, že nahraté piesne boli doteraz vždy iba spievané, takže neexistuje správny spôsob, ako by mal vyzerať hudobný sprievod k nim. Nechceme sa ani vyhovárať na dočasnú „preškolovanosť“, ktorá nám pritemnila zmysly (v čase nahrávania boli šiesti z účinkujúcich a upravovateľov študentmi konzervatórií a jeden študentom VŠMU). V každom prípade, nejedná sa o nejaký trend, ktorý by sa týkal súčasnej práce súboru Váh a vôbec nejde ani o celoživotný „pro-štylizačný“ postoj účinkujúcich na albume. Jednoducho: daní ľudia mali v danom čase chuť urobiť album, aký držíte v rukách, o nič viac ani o nič menej sa nejedná.
Album sme nazvali Jánovačka. Viaceré skladby sa priamo týkajú (niekedy dokonca až predkresťanských) osláv Svätojánskej noci. A aj tie ostatné sa k téme viac, či menej viažu – veď jánsky čas bol spojený so šťastnými aj nešťastnými ľúbostnými pletkami a vzťahmi, áno, aj s alkoholom alebo niekedy aj s vojenskými ťaženiami, kedy mladíci namiesto objímania milej vyfasovali „komisárku“ - tmavý ražný chlieb a tiahli do cudzích krajov obhajovať záujmy panovníka.
Nech už máte na mieru štylizácie vo folklóre akýkoľvek názor, vypočujte si toto CD s otvorenými srdcami. Aby ste zachytili našu radosť zo spoločného muzicírovania a spevu, ako aj veľkú lásku a rešpekt k liptovskej ľudovej piesni, ktoré sa snáď pretavili aj do výsledku.
za účinkujúcich Michal Kubáň
Folklórny súbor Váh bol založený v roku 1979. Pracoval pri Akadémii ozbrojených síl gen.M.R.Štefánika v Liptovskom Mikuláši. V súčasnosti je jeho zriaďovateľom Združenie priateľov folklórneho súboru Váh. Od r. 2006 spolupracuje so Súkromnou základnou umeleckou školou v Liptovskom Hrádku. Od svojho vzniku mal súbor dve zložky: tanečnú a hudobnú. Spevácku samostatnú skupinu sme nikdy nemali. Naši členovia tanečníci, hudobníci a tanečníčky boli zároveň aj speváci. Z talentovaných muzikantov, ktorí dlhodobo pôsobili vo FS Váh sa postupne vyprofilovali samostatné ľudové hudby a zoskupenia: Haluška, Sláčik, Mi-tra. Výrazní muzikanti, predovšetkým primáši /Gabriel Cibira, Peter Palan, Michal Kubáň, Martin Ferenčík, Matúš Záborský/ tvorili zvuk a hudobný štýl celého súboru.
Pri 30. výročí súboru vznikla myšlienka na vytvorenie CD albumu z regiónu Liptov v inej podobe. Viacerí už možno stratili nádej, že sa budú môcť započúvať do týchto melódií, ktoré však napriek času nestratili na svojom osobitom čare a pri 35. výročí Vám ich prinášame ako „odležaný“ narodeninový darček.
Poďakovanie patrí najmä Michalovi Kubáňovi za výber, dramaturgiu, hudobné úpravy a interpretáciu, ako aj všetkým muzikantom, spevákom a speváčkam účinkujúcim na CD, ktorí trpezlivo čakali na jeho vydanie.
“Kto si počká, ten sa dočká!“
za FS Váh Vaša Mirka Palanová