Nuclear Sax
search
  • Nuclear Sax
  • Nuclear Sax
  • Nuclear Sax
  • Nuclear Sax

Nuclear Sax

9,49 €
S DPH

Evgeny Irshai je autorom hudby tohto albumu so zameraním na saxofóny. Rozširuje sa tým repertoár tohto skvelého nástroja aj v oblasti vážnej hudby. Vypočujte si kombinácie rôznych druhov saxofónov, niekde aj so sprievodom klavíra.

4 x Zvukový formát: CD Audio
Množstvo
Skladom

 

Vaše osobné údaje sú chránené

  Doprava zadarmo pri objednávke nad 49 € v rámci Slovenska

Prosím, nepoužívajte platbu na dobierku pri produktoch na stiahnutie.

 

Zakúpený tovar môžete vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu

1 Nuclear sax 7:19
2 Husband`s Wrath 7:29
3 Fanzi dance 6:59
4 Monologue 7:16
5 Saxlibris 7:38
6 Silhouettes 7:34
7 Saxocracy 9:21
8 Ikigai 8:24
9 Looking back 9:38
10 Tvoje slová (táto skladba nie je na CD, je dostupná zdarma na stiahnutie na karte prílohy a je tiež vo všetkých súboroch na stiahnutie)

Author of the music: Evgeny Irshai

SAXOPHONE SYNCOPATORS
Frederika Vávrovičová - alto saxophone
Ladislav Fanzowitz - baritone saxophone, piano
Pavol Hoďa - alto saxophone, soprano saxophone
Ján Gašpárek - tenor saxophone

SPECIAL GUESTS
Evgeny Irshai - piano 5, 10
Lev Pupis - alto saxophone 1, soprano saxophone 6, 8

Reklamné video

Nový titul, s ktorým prichádza hudobný skladateľ ruského pôvodu dlhodobo žijúci a pôsobiaci na Slovensku,  Jevgenij Iršai nesie výrečný názov Nuclear Sax, obsahuje desať skladieb, desať menších príbehov, epizód, obrázkov aj metafor písaných hudbou, jej farbičkami aj saxofónovými odtieňmi. Všetky skladby, ako priznáva skladateľ,  sú inšpirované vynikajúcim multifunkčným hudobníkom a inštrumentalistom Ladislavom Fančovičom, s ktorým autora spája dlhoročné priateľstvo.
Každá z desiatich skladieb je formulovaná koncízne (každá s durratou 7 - 8 minút) , korešpondujúc s názvom a náladou.  Dramaturgia tohto CD-titulu je dobre premyslená, svieža, pestrá, atraktívna.  Už úvodná kompozícia, od ktorej je odvodený aj názov nosiča má celkom symbolickú hodnotu. Samozrejme - nucleus - chápeme všeobecne ako jadro, zárodok, prapodstatu energie, v príznačnom očakávaní sukcesií, následkov, dôsledkov... Je to vskutku verbálna šifra hudobného procesu, štruktúry presne danej mini-intervalmi, údernými, na asymetrie bohatými rytmickými vzorcami, zreteľne "vykreslenej" formy. Farba dvoch saxofónov sa pôsobivo prelína, vzďaľuje, stotožňuje. V podobných intenciách sa uberá Saxlibris užívajúc si z koloru tenor a barytón saxofónu spolu s klavírom. Kinetický náboj, lakonické motívy, výrečné súzvuky. Po inšpirácie k ďalšej skladbe si zašiel autor k poézii svojej skladateľskej kolegyne J. Kmiťovej. V skladbe Tvoje slová1  komunikujú soprán saxofón s klavírom v impozantnom, prevažne éterickom rozhovore, či monológu, ktorý sa v nostalgickej klenbe vznáša nad obsedantnou figuráciou klavíra. Zvláštna to vízia.
Iršai má devízu aj v tom, že ostal stále hravým, vynaliezavým "chlapcom" so zmyslom pre inteligentný vtip a humor. Duet tenor saxofónu a klavíra v skladbe Husband`s Wrath (Manželov hnev) líčia pitoreskné situácie, ktoré zrejme neobídu žiaden partnerský vzťah. Pikantný až ironický humor na jednej strane a lyrická zmierlivosť - dva póly proti sebe, s ktorými sa dá výrazovo variabilne čarovať. Tak ako to dokázali trebárs Stravinskij, či Šostakovič - a ostalo to zakódované aj v arzenáli a estetike Iršaia. Silhouettes s párom saxofónov sú milou groteskou ústiacou do gesta tanga. Fanzi Danzi možno charakterizovať ako portrét, poctu L. Fančovičovi, permanentne aktívnemu, vynaliezavému a "kinetickému" muzikantovi. Je tu hravosť, až infantilne riekankový rytmizovaný motív s tlieskaním, je tu neha aj hĺbka v kantiléne, všetko v šarmantnej zhode s mierou vkusu. Uprostred dvoch kvartetových skladieb Saxocracy a Looking back je umiestnené kvinteto (Saxophone Syncopators spolu so skvelým slovinským saxofonistom Levom Pupisom) v skladbe Ikigai (názov odvodený od japonského fenoménu o zmysle bytia...) autor viac siahol do filozofickej meditatívnej, reflexívnej polohy, vytvára tak pôsobivý myšlienkový "protipohyb" k živelnej bufóznosti a prevládajúcim ľahkým myšlienkam predchádzajúcich kompozícií. A napokon ako pointa - sólo pre iniciátora a inšpirátora vzniku skladieb, umelca ktorý je spiritus movement tohto nosiča, L. Fančoviča. Jeho zaujaté sólo v skladbe Monologue završuje ponuku desiatich skladieb, kompletu, ktorý poslucháča poteší, obdarí aj pobaví.

Recording location: Conservatory of music and ballet Ljubljana, Slovenia
Recording on 6-8 September 2019
Recorded in high definition format. (352.8 kHz / 32 bit)
Music Director & Conductor: Marian Lejava
Sound direction & technical support: Martin Pavlík, Rostislav Pavlík
Graphic design: Eva Turčáková
Notes: Lídia Dohnalová
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

PA 0182-2-131

Vlastnosti

Počet audio kanálov
Stereo
Zvukový nosič
CD+FLAC HQ

Konkrétne referencie

ean13
8586002481822

Stiahnuť

10 Tvoje slová

Skladba číslo 10 Tvoje Slová

Stiahnuť (7.65MB)

MP3 UKÁŽKY

Recenzie

Napíšte svoju recenziu

Nuclear Sax

Evgeny Irshai je autorom hudby tohto albumu so zameraním na saxofóny. Rozširuje sa tým repertoár tohto skvelého nástroja aj v oblasti vážnej hudby. Vypočujte si kombinácie rôznych druhov saxofónov, niekde aj so sprievodom klavíra.

Napíšte svoju recenziu